Na szeroką gamę produktów dedykowanych do transportu różnego rodzaju mediów składają się mniej lub bardziej uniwersalne urządzenia. W tym drugim przypadku na pierwszym miejscu można umieścić pompy beczkowe, których zastosowanie jest naprawdę rozległe i z powodzeniem mogą być one używane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i działalności rolnej, produkcyjnej i przemysłowej. Na czym polega ich uniwersalność?

Pompy beczkowe i ich uniwersalność

Ogólnie pompy do beczek są najczęściej używane do przepompowywania cieczy z jednego zbiornika do drugiego lub po prostu do wypompowywania medium, czyli do opróżniania lub ewentualnie do odmierzania (dozowania) cieczy. Tym, co czyni pompy beczkowe tak wszechstronnymi to przede wszystkim możliwość ich stosowania do transportu różnego rodzaju mediów, zarówno tych wrażliwych, jak i bardzo agresywnych chemicznie. Przy czym mogą to być media o różnym stopniu lepkości – począwszy od wody przez pasty, kremy, na przecierach i żelach skończywszy.

Prosta budowa pomp beczkowych

Pompy do beczek swoją uniwersalność zawdzięczają niezwykle prostej budowie. Dzięki temu są lekkie i mobilne, a ich eksploatacja nie niesie ze sobą wysokich kosztów. Wszystkie naprawy są proste. A w samej pompie nie ma zbyt wielu podzespołów, które mogłyby ulegać awariom. Ponadto pompy beczkowe produkowane są z różnego rodzaju materiałów, co pozwala na ich pełne dopasowanie do konkretnej aplikacji. Część pomp beczkowych wyposażonych jest również w funkcję mieszania. Niektóre z nich mają także ochronę przeciwwybuchową, co pozwala na ich stosowanie z cieczami łatwopalnymi.

Pompa beczkowa zastosowanie

Za sprawą swojej prostej konstrukcji, niewielkich gabarytów i uniwersalności, pompy beczkowe znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie, gdzie trzeba opróżnić lub napełnić jakiś zbiornik. Używane są zarówno w przydomowych ogródkach do opróżniania beczek z deszczówką, jak i w zakładach mechanicznych do wypompowywania oleju z silników czy innych płynów eksploatacyjnych. Pompy beczkowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym, a także paliwowym. Ich praktyczne zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. W połączeniu ze stosunkowo niską ceną i prostotą eksploatacji daje nam narzędzie o niezwykle wysokim stopniu wszechstronności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.