Jelita pełnią wyjątkową rolę w organizmie, często mówi się o nich nawet w kontekście drugiego mózgu, ponieważ znajduje się w nich około 100 milionów neuronów. Ponadto jelita ściśle współpracują z mózgiem – sygnały z mikroflory jelitowej trafiają do mózgu i na odwrót. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać je w świetnej formie. Niestety jelita lubią także chorować, np. na zespół jelita drażliwego – jakie są tego przyczyny i objawy?

Zespół jelita drażliwego, czyli nadwrażliwy brzuch

Zespół jelita drażliwego polega na tym, że jelita odznaczają się nadmierną nadpobudliwością, co w praktyce oznacza, że ich motoryka jest albo zbyt silna, albo zbyt słaba, co niesie ze sobą szereg bardzo dokuczliwych objawów, np. częste biegunki lub zaparcia. Jednak liczba towarzyszących objawów tej chorobie jest znacznie większa. Na zespół jelita drażliwego najczęściej cierpią kobiety i szacuje się, że dotyczy on nawet około 30% ludności na świecie. Natomiast bodźce, które mogą wpływać na tę jelitową nadwrażliwość mogą być bardzo różne i całkowicie indywidualne.

Jakie są przyczyny jelita drażliwego?

Niestety jest to choroba, której przyczyny nie są do końca poznane. Stwierdzono jednak, że mogą przyczyniać się do tego zarówno czynniki genetyczne, psychologiczne, jak i środowiskowe. Na przykład stres jest czynnikiem, który aktywuje jelito drażliwe, a także do jego nieprawidłowej pracy mogą przyczynić się takie czynniki jak przebyte infekcje jelitowo-żołądkowe, przewlekłe stany zapalne, zaburzenia mikrobioty jelitowej czy nadwrażliwość trzewna.

Objawy zespołu jelita drażliwego

O ile sama choroba raczej nie prowadzi do zagrażających życiu powikłań, to jednak jest bardzo uciążliwa i skutecznie może pozbawić chorą osobę dotychczasowego komfortu życia. Jest to spowodowane objawami, które praktycznie zawsze jej towarzyszą. Z tego też powodu rozróżnia się co najmniej trzy jej najbardziej popularne warianty. Pierwszy z nich dotyczy dominujących biegunek, drugi dominujących zaparć, a trzeci zmiennego rytmu wypróżnień – zarówno biegunek i zaparć, których częstość jest dość zbliżona.

Tak więc objawy jelita drażliwego kumulują się przede wszystkim w częstotliwości i jakości wypróżnień, ale nie tylko. Ponadto chorym na jelito drażliwe dokuczają także inne objawy takie jak silne, skurczowe bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie, wczesne uczucie pełności po posiłku, śluz w stolcu, a nawet wymioty czy pieczenie w nadbrzuszu. Mogą także pojawić się objawy takie jak zmęczenie, ból głowy, pleców senność, a także nocny częstomocz, w czym pomocne mogą być wkładki urologiczne https://www.poznajelly.pl/.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Jako że nieznana jest do końca przyczyna tej choroby, to leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Może odbywać się to zarówno drogą farmakologiczną, jak i poprzez zmianę diety czy stylu życia. Dlatego każdy dotknięty tą chorobą powinien przede wszystkim dobrze poznać swój organizm, aby dobrze interpretować czynniki, które wpływają na nasilenie się objawów jelita drażliwego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.